Kilo verme sürecine giren pek çok insanı derin düşüncelere gark eden şey: “Bir daha çikolata yiyemeyecek miyim?”. Evet bu konu gerçekten karmaşık. Eğer candida diyeti gibi ciddi bir detoks programındaysan, bırak çikolatayı tatlıyı, havuç bile yemiyorsun. Fakat amacın kilo vermekse bir takım tatlı alternatifleri mevcut.

Burada önemli olan diyet sürecinde baklavanın, profiterolün peşine düşmek değil, tatlıya olan ihtiyacını nasıl savuşturacağını bilmek.

Bitter çikolata örneğin, kaçamak günlerinde veya arada bir tükettiğinde diyetine fazla zararı dokunmayacak bir seçenek. Tabii bir paketi yutmaktan bahsetmiyoruz asla, bir iki parça, nefsini köreltecek kadar. Bunun yanında iyi bir gün kurusu kayısı, bir hurma, belki bir parça pestil gibi seçenekler de tatlıya olan iştahını köreltebilir.

Uplifers yazarı diyetisyen Fatma Merve Kalelioğlu bu konuda daha ayrıntılı bilgiler içeren bir yazı hazırlamış. Özellikle Bitter Çikolata ve yeni bir kavram olan Chocolate Slim hakkında paylaştığı bilgiler ilgi çekici.

Bitter çikolata zayıflatır mı?

Bitter çikolata, içerisinde bulunan demir, magnezyum, fosfor, kalsiyum, çinko ve bakır mineralleri sayesinde kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. İçerisindeki polifenol’dan dolayı antioksidan özelliği vardır. Bitter çikolatanın normal çikolataya göre içerisindeki kakao oranı fazla, şeker oranı düşüktür. Bu yönüyle bitter çikolatanın çok fazla tüketilmediği takdirde, diyet yapan kişilerde daha az kalori ile çikolata ihtiyacını karşıladığı ve çikolata krizini daha az kalori ile çözdüğü görülmüştür. Kalp damar sağlığı için de oldukça faydalıdır. İçerisinde bulunan endorfin yani mutluluk hormonu sayesinde insanın kendini mutlu hissetmesini sağlar. İçerdiği flavanolun sayesinde tansiyon ve kolesterol üzerinde de olumlu etkileri vardır.

Chocolate slim nedir?

Chocolate slimin içerisinde yeşil kahve ve chia çekirdekleri, doğal kakao çekirdekleri, goji üzümü ve acai çileği vardır. Ürünün içerisinde yoğun bir doğal kakao bulunmaktadır. Doğal kakao ürüne tat ve lezzet vermektedir. Aynı bitter çikolatada olduğu gibi mutluluk hormonu salgılamaktadır. Yeşil kahve çekirdeklerinin iştahı kesme etkisi vardır. Goji üzümleri ise, vücutta yeni yağların oluşmasının önüne geçer ve vücutta yağ emiliminin azalmasını sağlar. Bu sayede vücut daha az yağ depolar. Chia çekirdekleri ise vücut için gerekli enerjiyi sağlar ve gün içerisinde oluşan halsizlik hissini giderir.

Bu nedenlerle de çikolata krizlerine girenlerin, diyetisyenlerinin tavsiyeleri çerçevesinde bitter çikolata ya da chocalate slim tüketmeleri nispeten fayda sağlayabilecektir. Siz de, hızlı kilo vermenin yolları hakkında bilgi almak için profosyenel bir beslenme ve diyet uzmanı ile çalışabilirsiniz.