Enflasyonla Topyekün Mücadele Kapsamında Sepette %10 İndirim... KOD: YZD10

Kahve mi? Çay mı?

yazan ersink 31/01/2018 0 yorum

Bilim adamları çay ve kahve ayrımının sadece damak zevkinden kaynaklanmadığını söylüyor. Onlara göre çay ve kahve tutkunları arasında karakter farklılıkları bulunuyor. Alman psikolog Prof. Gebert "Kahve severler çok yönlü, yaratıcı, orijinal fikirlere sahiptirler. Kaosu severler ve her zaman rakibine karşı daha başarılı olurlar" diyor.

 

Arkadaşları daha az

Peki çay severlerin karakteri nasıl? Profesör Gebert, çayı tercih edenleri ise şöyle analiz ediyor: Daha düzenli ve gelenekselci oluyorlar. Kahvecilere göre daha az ama daha sağlam arkadaş çevresine sahipler. Yumuşak huylu olan çay severler, sağlıklı bir yaşam tercih ediyorlar. Ayrıca daha güvenilir ve titiz oluyorlar.

 

Peki farkları ne?

BBC’den David Robson’un makalesine göre çay ve kahve arasında farklar var. Kahve depresyona iyi gelirken, çay dişlerde lekelenmelere sebep olabiliyor. İşte bilimsel verilere dayanan makalenin ayrıntıları...

 

Uyarıcı etkisi

Birçok kişi açısından çay ve kahve gibi içecekleri tüketme nedeni kafeinin uyancı etkisidir. Sabahları hala tam uyanamamış bir haldeyken motorumuzu çalıştıran yağ gibidir bu içecekler. İçindeki maddelerden dolayı kahvenin uyandırma etkisi çok daha fazladır. Bir fincan filtre kahvede 80-115 mg kafein bulunurken çaydaki uyarıcı miktarı 40 mg’dır. Fakat bu uyarma etkisini tümüyle yansıtmaz. Dar kapsamlı bir araştırmada deneklere çay ve kahve verilmiş, her iki içeceğin kişiler üzerinde aynı uyarıcı etkide bulunduğu gözlenmişti. Kafein bakımından kahve ile eş değerde çayın kahveden daha uyarıcı etkide bulunduğu belirtiliyor. Araştırmacılar kafein dozunun her şeyi belirlemediğini, kişilerin beklentisinin de uyarıcılıkta etkili olabildiğini, favori içeceklerin tat ve koku ile birlikte duyuları uyarıcı etkisi olduğunu söylüyorlar.

 

UZUN DÖNEMLİ RUHSAL SORUNLARA KARŞI KAHVENİN DE KORUYUCU ETKİSİNİN OLABİLECEĞİ SÖYLENİYOR. BİR ARAŞTIRMADA, İÇİLEN HER KAHVENİN DEPRESYON İHTİMALİNİ YÜZDE 8 ORANINDA AZALTTIĞI SONUCUNA VARILDI. DİĞER MEŞRURATLAR İSE TAM TERSİ ETKİDE BULUNUYOR.

 

Diş lekesi

Çoğu diş hekimi, çaydaki doğal pigmentlerin diş minesine daha kolay yapıştığı konusunda
hemfikir. Özellikle antiseptik klorheksidin içeren gargaralardaki bu maddenin mikroskobik pigmentleri daha fazla tuttuğu tahmin ediliyor.

 

Uykuya etkisi

Çay ile kahve arasındaki en büyük fark başınızı yastığa koyduğunuz anda kendisini gösterir. Bir günde aynı miktarda çay ve kahve içen kişiler üzerinde karşılaştırma yapan araştırmacılar, her iki içeceğin gün içinde benzer yararlar göstermesine rağmen, kahve içenlerin geceleri uykuya biraz daha geç daldıkları ifade ediliyor.

 

Psikolojik etki

Bergamotlu çayın sıkıntılı durumlarda iyi geldiğine inanılır. Çayın sinirleri yatıştırdığına dair bilimsel veriler vardır. Düzenli çay içenlerin, topluluğa konuşma gibi heyecan yaratan durumlarda daha sakin psikolojik tepki verdiği söyleniyor. Ayrıca günde üç fincan çay içenlerin depresyon riskinin içmeyenlere kıyasla yüzde 37 daha az olduğu belirtiliyor. Uzun dönemli ruhsal sorunlara karşı kahvenin de koruyucu etkisinin olabileceği söyleniyor. Bir araştırmada, içilen her kahvenin depresyon ihtimalini yüzde 8 oranında azalttığı sonucuna varıldı. Diğer meşrubatlar ise tam tersi etkide bulunuyor.

 

Vücuda etkisi

Henüz kesin sonuç vermese de araştırmalar hem çayın hem de kahvenin başka olumlu etkileri olduğunu da gösteriyor. Bunlardan günde birkaç fincan içmenin diyabet riskini azalttığı, kafeinsiz kahvenin de aynı etkide bulunduğu belirtiliyor. Ayrıca kalbi koruduklarına ve bazı kanser risklerini azalttıklarına inanılıyor.

 

Kaynak: CoffeeMag

Etiketler:Kahve Çay

bir yorum bırakın: