Enflasyonla Topyekün Mücadele Kapsamında Sepette %10 İndirim... KOD: YZD10

Kahve Cilt Kanserine Karşı Koruyor

yazan ersink 02/03/2018 0 yorum

Yeni bir çalışmaya göre, günde en az üç fincan kahve içen kadınlarda, bir ayda bir fincandan az içenlere göre bazal hücre karsinomu (BHK) üretiminin yüzde 20 daha az olduğu görüldü. En az üç fincan kahve içen erkeklerde ise bu tip cilt kanserinden korunma oranı yüzde 9 olarak saptanmıştır.

 

“Kafeinsiz kahve içmenin, cilt kanseri riskinde herhangi bir etkisi olmamıştır ki bu da araştırmacıları, kafeinin anahtar madde olduğu konusunda şüpheye düşürmüştür. Araştırmacı Fengju Song; “Kafeinin koruyucu bir etkiye sahip olması muhtemeldir.” diyor. “BHK riski ters orantılı olarak kafein ile ilişkilidir.”

Fakat dışarı çıkıp kendinize bir fincan daha almadan önce, araştırmacılara göre, cilt kanseri riskini azaltmak için yapabileceğiniz daha iyi şeyler vardır. Fakat bu konuyla ilgili bir başka çalışmaya göre, kafein içeren içecekler tüketmenin cilt kanseri açısından yararları vardır. Ve zaten böyle yapıyorsanız, tadını çıkarmaya devam edin. Fakat güneş yanığından kaçınma ya da erken teşhis edilip kanseri temizleme gibi bilinen şeylerle kıyaslandığında oldukça küçük bir etkiye sahiptir.

 

KAFEİNSİZ KAHVE İÇMENİN, CİLT KANSERİ RİSKİNDE HERHANGİ RİR ETKİSİ OLMAMIŞTIR Kİ RU DA ARAŞTIRMACILARI, KAFEİNİN ANAHTAR MADDE OLDUĞU KONUSUNDA ŞÜPHEYE DÜŞÜRMÜŞTÜR. ARAŞTIRMACI FENGJU SONG; “KAFEİNİN KORUYUCU RİR ETKİYE SAHİP OLMASI MUHTEMELDİR.” DİYOR. “RHK RİSKİ TERS ORANTILI OLARAK KAFEİN İLE İLİŞKİLİDİR.”

 

Kafein cilt kanserini önlüyor mu?

 

Araştırmacılar bu çalışmanın, kahve içmenin üç faklı cilt kanseri tipi üzerindeki etkilerini incelemek amaçlı en büyük ve en ileriye dönük çalışma olduğunu söylüyor (bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve melanom). Bazal hücreli karsinom, cilt kanserlerinin en yaygın tipidir ve cilt kanserlerinin yaklaşık yüzde 90’mı oluşturur.

 

Daha önceki çalışmalar, kahve içmenin melanom dışı kanserlere karşı korunmaya yardımcı olacağını öne sürmüştür, fakat sonuçlar çoğunlukla tutarsız olup hayvanlar üzerinde ya da laboratuvar çalışmalarına göre belirlenmiştir. Araştırmacılar, Hemşireler Sağlık Çalışması ve Sağlık Profesyonelleri çalışmasını takiben, katılan 110.000'den fazla insan üzerinde kahve içmenin cilt kanseri üzerindeki etkilerini gözlemledi. Katılımcılar ortalama 22 ila 24 yıl arasında takip edildi. Bu dönem sırasında, 22.786 bazal hücreli karsinom, 1953 skuamöz hücreli karsinom, ve 741 melanomlar dahil olmak üzere, 25.480 cilt kanseri vakası rapor edildi. Sonuçlar, insanların içtiği kafeinli kahvenin bazal hücreli karsinom riskiyle ilişkili olduğunu fakat, diğer cilt kanseri türleriyle ilişkili olmadığını gösterdi.

Etiketler:Kahve

bir yorum bırakın: