Enflasyonla Topyekün Mücadele Kapsamında Sepette %10 İndirim... KOD: YZD10

Kahve Çeşitleri Nelerdir?

yazan ersink 14/01/2018 0 yorum

Günde ortalama 3- 4 bardak kahve içen, 3rd wave kahvecileri talan etmiş, hatta mutfaklarına kadar girmiş, bardaklarını kırmış ve tüm kahvelerini koklamış biri olarak kahve üzerine biraz sesli düşünmek istedim, “içtiğimiz kahvelerin adını biliyor muyuz? isimleri nereden geliyor, birinin diğerinden farkı ne?” gibi pek çok soruya yanıt bulmuş olacaksınız bu yazının sonunda... Bence kendinize bir kahve alın ve okumaya öyle başlayın!

 

Birbirinden leziz kahve çeşitleri

Kahve dediğimizde kime sorarsanız sorun akla ilk gelenler latte, espresso, cappuccino ve Americano olacaktır muhtemelen. Aslında bunların her biri çekirdekten yapılan, ancak çekimleri ve içerdikleri yardımcı ürünleri farklı olan sunumlardır. Pek çoğunun içinde de espresso vardır. O halde espresso ile başlayalım.

 

Espresso

Espresso dediğimiz şey aslında tüm kahvelerin özü diye bilinir. Çünkü aşağıda okuyacağınız diğer kahve türlerinin pek çoğunun içeriği espressodur. Espresso, çok ince çekilmiş, sıkıştırılmış ve koyu kavrulmuş kahvenin içinden 90 derece sıcaklıktaki yüksek basınçlı su geçirilerek kahvenin kendi tadına en yakın olan çeşididir. Diğer kahve isimlerinde olduğu gibi adı İtalyancadan gelmektedir. Kahvenin içinden suyu geçirme işlemi 15 saniye kadar olduğu için çok çabuk servis edilir ve bu sebeple îtalyancada ekspres anlamına gelen ismi almıştır.

 

Americano

Esasında Amerikan askerlerinin kahvesi olarak bilinir. Amerika’da bilinen ve sık tüketilen kahve, filtre kahve... II. Dünya Savaşı sırasında İtalya’da bulunan Amerikan askerleri, kahve içmek istediklerinde filtre kahve makinesi olmadığını görürler. Ellerinde olan şey ise İtalyanların espressosu. Amerikalılar espressoya su ilave ederek kendi filtre kahvelerini yaparlar. O dönemdeki mekan sahipleri de bir Amerikalı mekana geldiğinde ne içeceğini bildiği için “Americano” diyor ve günümüze kadar aynı isim ile geliyor. Özetle, Americano, espressonun biraz daha sulu hali olduğu için espressodan biraz daha hafif içimlidir.

 

Macchiato

Italyancada benekli anlamına geliyor maccihiato. Espressonun üzerine bir kaşık köpük döküldüğünde kahvenin üzerinde leke oluşturuluyor. Koyu kavrulmuş bir kahve içiyorsanız, sert gelebilecek bir espressoyu yumuşattığı için tercih edebileceğiniz bir seçenek. Caramel macchiato en popülerinden. O da üzerine karamel şurubutakviye edilmiş hali.

 

Ristretto

Belli miktar kahve için espressoya göre daha az su kullanılarak hazırlanan bir kahve. Aynı yöntemle hazırlandığı için espressonun bir türü olarak kabul edilebilir. Daha az su ile hazırlandığı için espressoya göre daha sert içimi vardır.

 

Latte

Herkesin bildiği pek de bir havalı duran latte aslında bir nevi sütlü kahve. Italyancada anlamı süt olan lattenin formülü; espresso, sıcak süt ve köpük şeklindedir. Lattede ise süt 70 dereceye kadar ısıtılır. Bu işlemde esas amaç köpüklendirmek değildir. Cappuccinoya kıyasla yaklaşık 2 kat fazla süt konarak hazırlanır. Tamamen sütten yapılıp su ihtiva etmediği için, içimi kolay, hafif ve lezzetlidir. Genellikle espressonun 5 katı kadar süt ile hazırlanarak üzerine de ince bir köpük tabakası ilave edilir.

 

Affogato

Kısaca espresso ve dondurma diyebiliriz. Aslında kahve değil, tatlı desek daha doğru olur. Tatlı seven biri olarak benim favorim tabii. Affogato Italyancada boğulmak anlamına geliyor. Yani nefes kesici kadar lezzetli. Bir iki top vanilyalı dondurma üzerine eklenen bir shot espresso ile elde ettiğimiz kahve/tatlı türüdür.

 

Mocha

Aslında lattenin biraz daha farklı halidir. Espresso ve süt ile latte elde ettikten sonra çikolata ve köpük eklendiğinde adı birden bire mocha oluyor kahvenin. Burada üzerine krema ve şurup da ekleyerek daha tatlı ve kalorili bir hale getirebiliyorlar kendisini. white chocolate mocha adı ile daha yakından tanırsınız kendisini.

 

Kaynak: CoffeMag

Etiketler:Kahve

bir yorum bırakın: