Enflasyonla Topyekün Mücadele Kapsamında Sepette %10 İndirim... KOD: YZD10

Dünyanın En Pahalı Kahvesi

yazan ersink 02/03/2018 0 yorum

DÜNYANIN EN PAHALI KAHVESİ NASIL ÜRETİLİYOR? BU PAHALI VE ‘ÖZEL’ KAHVENİN BİR FİNCANI İNGİLTERE'DE 50 EURO ’DAN SATIŞA SUNULDU. PEKİ KAHVEYİ BU KADAR ÖZEL KILAN NE?

 

Dünyanın en pahalı kahvesi Endonezya’daki adalarda yaşayan bir hayvanın (misk kedisi) dışkısından elde ediliyor. Sumatra ormanlarında yetişen Kopi Luwak kahvesinin pahalı olmasının sebebi taklit edilmesi mümkün olmayan tadı. Kopi Luwak çekirdekleri misk kedilerinin dışkılarından ayıklanıyor. “Kopi Luwak” kahve taneleri kahverengi, ona benzer diğer kahve taneleri ise daha yeşil. “Kopi Luwak” adı verilen ve 100 gramı 75 dolara satılan kahve, Endonezya’daki adalarda yaşayan ve memeli bir hayvan olan Paradoxurus’un yediği kahve çekirdeklerinin daha sonra dışkısından toplanmasıyla elde ediliyor.

 

 

 

 

 

DİĞERLERİ GİBİ ACI DEĞİL

 

Sumatra ormanlarında ağaç tepelerinde yaşayan misk kedileri kahve bitkilerini yiyor ancak kahve çekirdeklerini öğütmeden yutuyor. Hayvanların midelerinde kahve çekirdikleri asitleniyor. Sonra da sıra sindirim sürecinin son kısmına geliyor. Kopi Luwak'ın normal kahvedeki gibi acı bir tadı yok. Bunun nedeni ise misk kedilerinin mide asidi. Sumatra ve Java ve Sulawesi’nin gibi çevre adalarda yaşayan ve kahve üreticileri tarafından beslenen Paradoxurus adlı etobur memeli, kahve ağaçlarındaki en kaliteli çekirdekleri yiyor. Çekirdekler hayvanın midesindeki enzimlerin etkisiyle bir tür fermantasyona uğruyor, ancak hiçbir şekilde erimiyor. Bu kahve çekirdekleri daha sonra dışkı yoluyla dışarı atılıyor. Kahve üreticileri de Paradoxurus'un dışkısından bu çekirdekleri toplayarak dünyanın en pahalı kahvesini üretiyor. Uzmanlar, kahvenin kalitesini artıran önemli faktörün Paradoxurus'un midesindeki enzimler olduğunu belirtiyor. Bu hayvanın kahve elde edilmesinde ilk kullananlar ise Endonezya ve Sumatra’nm yerlileri olmuş. Kahve ağaçlarındaki en güzel meyveleri yiyen Paradoxurusu eğiten yerliler, bu hayvan sayesinde kahve ağaçlarının tepesindeki meyveleri topluyorlar.

 

Ayrıca Çinde SARS virüsünün yayılmasında etkili olduğu iddiasıyla Misk kedilerinin Çin’deki imhası sürerken, bu kedilerin dışkısından üretilen kahveye de Kopi Luwak kahvesi deniliyor ve üstelik de Çin’de hala bir numara. Endonezya’nın en meşhur kahvesi olan Kopi Luwak kahvesinin Endonezya’daki satıcıları ise, Paradoxurus Çin’deki Misk kedilerinden farklı olduğunu ve ülkelerindeki Paradoxurus hastalık yaymadığını ileri sürüyor.

Etiketler:Kahve

bir yorum bırakın: