1 Günde En Fazla Ne Kadar Çikolata Tüketilmeli?

Çikolata; damak tadı yerinde olan bizlerin çok yediğimiz, hatta yemeye bazen doymadığımız enfes bir yiyecektir. Yediğimiz yemeklerden sonra tatlı olarak puding, supangle gibi çikolatadan yapılan tatlılar sofralarımızın olmazsa olmazlarından. Günlük olarak ara öğün arasında da tüketebiliriz. Yada sadece keyif amaçlıda tüketiriz. Çikolatanın vücudumuza elbette faydaları vardır. Bu faydaların en önemlilerinden biri enerji ve mutluluk vermesidir.

İçerisinde bulunan mineraller ve vitaminler oldukça fazladır. Vücudumuz açısından tüketilmesi önemlidir. Çikolatayı fazla yemenin zararları da vardır. Günlük en fazla ne kadar çikolata tüketmeliyiz? Vücudumuza olan zararları? Vücudumuza olan yararları? Erkek ve kadınlar günde ne kadar çikolata yemeli? Bu soruların cevaplarını araçtırdık.

Günde Ne Kadar Çikolata Yemeliyiz?

Günlük olarak tüketmemiz gereken çikolata miktarı, yediğimiz çikolatanın türüne göre değişkenlik gösterir. Fazla tüketirsek kilo almamıza neden olur. Bitter çikolatada %70’lere varan bol miktarda kakao bulunduğu için normal çikolataya göre daha faydalıdır. Günde 100 gram çikolata tüketmek ideal bir miktardır. Ancak bir çikolatadan günde 100 gramdan fazla tüketmek hem zararlı, hem de kilo almanıza sebep olur. İçerisinde bol miktarda kakao bulunan (bitter) çikolataları tercih etmeniz sağlığımız açısından daha faydalıdır. Bitter çikolata halk arasında acı çikolata olarakta bilirin. En sağlıklı çikolatanın bitter olduğunu söyleyebiliriz. Şeker hastaları için sütlü veya beyaz çikolata yerine bitter çikolata tercih etmeleri daha isabetli olacaktır. Yapılan araştırmalar sonucunda şeker hastalarının bitter çikolata tükettikleri taktirde, şeker ayrıca tansiyon ve kolesterol düzeylerinde iyileşme görülmüştür.

Çikolatanın Vücudumuza Olan Zararları Nelerdir?

Doğada bulunan her şey gibi çikolatanın da azı karar çoğu zarardır. Günlük almamız gereken miktarın üzerinde tüketirsek, vücudumuza zararlı sonuçlar doğabilir. Çikolatalarda bulunan kalori değerleri oldukça fazladır ki buna dikkat etmezsek kısa sürede formumuzu kaybetmemize neden olabilir. Ayrıca bol miktarda şekerli çikolata tüketmek dişlerimizin çürümesine yol açabilir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki yaşı ilerlemiş kişilerin kemik yapılarında zayıflamalar olduğu için gençlere göre daha az miktarda çikolata tüketmelerinde bir çok fayda vardır.

Çikolatanın Vücudumuza Olan Faydaları Nelerdir?

Çikolatanın vücudumuz için birçok faydası vardır. Yediğimiz andan itibaren vücudumuzda mutluluk hormonu salgılandığı gözlenmiştir. Sinirli veya depresyonda olduğumuz durumlarda tüketmemiz bizlere iyi gelecektir. Bunlardan daha fazla olarak stresli olduğumuz anlarda, çikolatanın içerisinde bulunan antioksidan (çikolataya göre değişebilir) sayesinde rahatlama duygusu hissedilir. Çikolata özellikle gençler arasında faydalıdır. İçerisinde bulunan kalsiyum sayesinde kemik ve diş yapılarında güçlenme sağlar. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmede yardımcı olur. Pek çok hastalıklara karşı direnç sağlar. Soğuk algınlığı geçirdiğimizde, bir bardak sıcak çikolata kendimizi iyi hissetmemizi sağlar. Ayrıca bunlara ek olarak, çikolata enerjik hissetmemize yardımcı olacaktır. Yorgun ve bitkin düştüğümüzde, yiyeceğimiz bir çikolata vücudumuz için faydalı olacaktır.