Enflasyonla Topyekün Mücadele Kapsamında Sepette %10 İndirim... KOD: YZD10

The Third Wave of Coffee

yazan ersink 31/01/2018 0 yorum

Üçüncü dalga kahve, yüksek kalite kahve üretimine yönelik şu anki akımı ifade etmektedir. Son dönemde etrafımızda bir çok kahve dükkanları, İngilizcesi ile “Coffee Shop” açılmaya başlandı. Bunların bir kısmı 2. nesil, bir kısmı ise 3. nesil kahve akımını uygulayan kahve dükkanları.

 

Peki nasıl ayırt edeceğiz biz bu 2. nesil ve 3. nesil kahve dükkanlarını? Öncelikle 1. nesil kahve dükkanlarını ve sonrasını sırası ile anlatalım. Kahvenin organik olarak tüketilebilen çok değerli bir gıda ürünü ve bir dünya içeceği olduğunu unutmayalım. Kahvenin farklı kullanımı konusunda bir çok ülkenin ve üreticinin katkıları olmuş ve olmaktadır. Kahvenin gelişme ve yayılma süreci büyük bir hızla devam etmektedir. Kahve akımlan birbiri içine geçen, birlikte yürüyen, gelişmeleri sürdüren süreçlerdir. Buradan yola çıkarak bu akımları özetleyelim.

 

1. NESİL KAHVE AKIMI (dalga)

 

Bu dönemi, bir çok yurt dışı kaynakta 1900’lü yıllar, hatta 1800 yıllarda başlayan kahve üretim hareketlerini gösterse de, bizce kahvenin Osmanlı’da kullanılmaya başlanıp sonrasında Avrupa’ya ve dünyaya yayılmasından başlayan, sonrasında evlere hazır “instant” (yani Nescafe) kahve olarak kullanılmasına kadar geçen büyük bir zaman dilimi için kullanabiliriz. Bu dönemde, kahve keşfedilmiş, saraylardan kahvehanelere, oradan evlere, sonrasında da özellikle Amerika’da kahve fabrikalarının kurulduğu ev, büro ve sokaklara kadar uzanan bir sanayileşme sürecidir. Yeşil kahve üretimi dünyanın bir çok yerine yayılmıştır. Hazır kahveler kutulara girmeye başlamıştır. Yüksek miktarda kahve üretimi, pazarlaması ve tüketimine yönelik reklam kampanyaları yapılmıştır.

 

2. NESİL KAHVE AKIMI (dalga)

 

Kahve zincirlerinin, konsept kahveleri (Starbucks, Chibo) ile dünyaya yayılan, farklı kahve içim tekniklerini (espresso içecekleri, frappuccino, aromalı latteler vb.) sunmaya başladığı dönemdir. Bu dönemde kahve, özel mekanlarda, sosyal bir ortamda, kurabiye, pasta ürünleri ile sunulmaya başlanmıştır. Lokanta ve hazır gıda ürünleri satan yerlerin rakibi haline gelmiştir. Kahvenin yöresine, kavurma tekniklerine ilginin gittikçe artmasıyla içtiğimiz kahveler de giderek kaliteli bir hale gelmiştir. Kaliteli kahve kullanımının arttığı bu dönemde dünya üzerinde bir çok ülkede 2. nesil kahve dükkanlarının açılması yaygınlaşmıştır.

 

3. NESİL KAHVE AKIMI (dalga)

 

Tarlada üretilen, yeşil kahvenin, kahve dükkanında müşteriye sunumuna karar geçen sürede kaliteyi yüksek tutacak şekilde özen gösterildiği bir dönemdir. Bu dönemde,yüksek kalitede, her zaman aynı seviyede ürün elde etmek için bilgi, eğitim, deneyim kullanılmaya başlamıştır.

 

Kahve dükkanlarının kendi kahve kavurma makineleri vardır. Kahve bilgileri yüksek düzeydedir. Farklı cins yeşil kahveler, farklı ülkelerden, aynı ülke içindeki farklı tarlalardan, aromatik özelliklerine göre, gelişmiş kahve kavurma makinelerinde, farklı yöntemlerle yüksek kaliteli kavrulup, faklı tiplerde öğütüldüğü ve farklı pişirme ve demleme yöntemlerinin sunulduğu yüksek kaliteli kahveleri, müşterilerine direk unulmaktadır. Kahve dükkanları kahve bilgilerini müşterileri ile paylaşmaktadırlar. Kahve severler de bu dönemde kahveyi keşfediyorlar. Alıştıkları lezzetler ile beraber yeni lezzet yolculuklarına çıkıyorlar.

 

KAHVE “SANATI”

 

Bu dönemde kahvenin bir sanat ve ortaya çıkarılan kahvenin bir eser olduğu yaklaşımı başlamıştır. Aynı çikolata, müzik, şarap, bira gibi... Artık, belli bir ülkeye ait, aynı cins yeşil kahveden, faklı aromaları test etme şansımız var. Baristalar (kahvedemci), müşterilerine faklı dünya kahvelerini ve kendi hünerleri sonucu ortaya çıkan yeni eserlerini sunuyorlar.

 

Müşterilerine kahve üzerine yaptıkları resimlerle onlara mutlu anlar sunuyorlar. Tüm Dünya’da süren bu yeni kahve kültürü, Türkiye’yi de etkisi altına aldı. Ülkemizin her köşesinde 3. nesil kahve dükkanları açılmaya başlandı. Buna en büyük destek ise “kahve akademilerin”den geldi. Bu akademilerde yeni girişimciler, bu mesleği yapmayı arzulayanlar, bu meslekte uzun yıllar emek veren firma sahipleri ve elemanları eğitim alıyorlar. Türk kahve severleri de, değişimin farkında. Yeni lezzetlerin peşinde. Türk kahvesi, dünya kahveleri, kahve karışımları, kahve tarihi ve bilgisi konusunda bilgilerini artırıyor. Gün geçmiyor ki, basında kahve hakkında yeni bir bilgi paylaşılmasın. Kaliteli kahve, farklı aromalar, yeni kahve mekanlarında, farklı ortamlarda kahve severlerin ilgisine sunuluyor. Artık yurt dışından değil, kendi ülkemizdeki 3. nesil kahve dükkanlarından alınan kaliteli kahveler evlerimizde demlenip, keyifle içiliyor.

Etiketler:Kahve

bir yorum bırakın: